Wspomnienie Erle Bach

Wspomnienie Erle Bach

W dniu 11 czerwca 2016 r. o godzinie 15.  w Špindlerowym Młynie  miała miejsce  uroczystość  uczczenia pamięci Hanny Barbary Strehblow – pisarki, popularyzatorki ludowej kultury śląskiej, działaczki na rzecz porozumienia między narodami.   Hanna  Barbara Strehblow – pseudonim literacki   Erle Bach - urodziła się w 1927 roku w Jeleniej Górze. Jej ojciec pochodził z Harachowa, a matka z Będzina na Górnym Śląsku. Hannę Barbarę w zasadzie wychowywała prababka, która nauczyła ją słynnego jeleniogórskiego ściegu hafciarskiego. Aktywne uczestnictwo w działających w akcjach  kultywujących  tradycyjne stroje ludowe sprawiły, że Hanna Barbara była zapraszana do wręczania kwiatów przy różnych okazjach: dzięki czemu poznała wiele sławnych ludzi, m. in . Gerarda Hauptmanna, Hannę Raitsch, czy hrabinę Mię von Schaffgotsch. Dramatyczne przeżycia wojenne stały się później kanwą do napisania książki „Matka mit den belon Füβen”, gdzie autorka opisała autentyczne wydarzenia, polskiej osadniczki, która przyjęła niemiecką dziewczynę do swojej rodziny. Głównym motywem literackim Erle Bach było cierpienie matek i dzieci w czasie  wojny.  Jednakże pisarka nie poprzestała na rozpamiętywaniu okropieństw wojny.  Zawdzięczamy jej m.in. zgrabnie napisaną monografię Jeleniej Góry  „Dawna Jelenia Góra między  handlem a poezją”,  z której można uzyskać wiele ciekawych informacji na temat historii miasta  -  to fragmenty z obszernej biografii autora  Józefa  Zapruckiego.

Mistrzem ceremonii był Pan Ullrich Junker – znany w  Jeleniej Górze specjalista w dziedzinie transkrypcji dokumentów, które napisano alfabetem gotyckim. Ullrich Junker złamał kod niedostępności i przełożył na współczesny język niemiecki wiele bezcennych dokumentów związanych z historią naszego miasta i okolic. Ofiarował Jeleniej Górze 12-tomowe kroniki Davida Zellera, Urbarium – księgę gospodarczą rodziny Schaffgotschów. Wspólnie z ojcem napisał i opublikował kronikę Sobieszowa. Czynnie zaangażował się w pozyskanie środków na odrestaurowanie kryształowego żyrandola w kościele św. Marcina w Sobieszowie. Pan Ullrich Junker zaszczycił swą obecnością nasze ZAS-owskie spotkanie, na którym przybliżył nam historię Sobieszowa.

Przedstawicielki naszego stowarzyszenia  skorzystały z zaproszenia  i  wzięły udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dla uczczenia pamięci Hanny Barbary Strehblow . Miały również możliwość zobaczenia wielu pamiątek  i odznaczeń pisarki zgromadzonych w pensjonacie Erle Bachs w Špindlerowym Młynie

Dziękujemy panu Ullrichowi Junkierowi za zaproszenie i umożliwienie udziału w tym wydarzeniu.

 

 


‹ zobacz wszystkie aktualności

Aktualności

‹ zobacz wszystkie aktualności