Witamy w Sobieszowie ławeczkę z Kunegundą

  W piątek 19 czerwca,  zgodnie z zapowiedzią, miało miejsce uroczyste oddanie społeczności „Ławeczki z Kunegundą” oraz  tablicy informacyjnej „Witamyw Sobieszowie”. Przedstawicielka  ZAS podziękowała wszystkim przybyłym za przyjęcie zaproszenia i zaszczycenie uroczystości swoją obecnością.

Poinformowała zebranych, że pomysł wykonania Ławeczki z Kunegundą zrodziła się z naszym stowarzyszeniu, a pomysłodawcą była koleżanka Elżbieta Przetacznik. Rzeźbę z drewna lipowego (w ekspresowym tempie) wykonał artysta rzeźbiarz – znany wszystkim Sobieszowianin  pan Piotr Jagielski. Nadleśnictwo Śnieżka bardzo pomogło w uzyskaniu odpowiedniej jakości drewna na rzeźbę.

Tablicę  informacyjną – ułatwiającą  poruszanie się  po głównych atrakcjach i zabytkach Sobieszowa opracowali i wykonali  panowie Zdzisław Zaskórski i Grzegorz Gielert. Natomiast większość  pięknych zdjęć na tablicę przekazał nam nieodpłatnie  pan Robert Karczmarczyk. Zdjęcia przekazali również panowie Kazimierz Piotrowski i Zdzisław Moszyński.

Dziękowano bardzo serdecznie  wszystkim, którzy wykazali dobre chęci i swoim zaangażowaniem przyczynili  się do tego, abyśmy od dziś razem z mieszkańcami naszego pięknego miasta mogli się cieszyć nowym nabytkiem.

Doceńmy ten wysiłek, szanujmy pracę ludzi i dbajmy o Nasz Sobieszów  zaapelowała prezes ZAS. W dalszym ciągu mówiła, że:

Tego typu obiekty promują naszą miejscowość przyciągając turystów, którzy chętnie się fotografują z postacią siedzącą na ławeczce.

Spyta ktoś, dlaczego właśnie Kunegunda?

Jak wiemy wiele miast w naszym kraju uhonorowało swoich zasłużonych, bądź wybitnych obywateli sadzając ich na (bardzo modnych ostatnio) ławeczkach. Są one doskonałym punktem orientacyjnym, równocześnie stanowią przypomnienie (szczególnie młodemu pokoleniu), osób w jakiś sposób związanych z danym regionem.

Góra Chojnik i wzniesiony na niej 14 wieczny zamek są charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, dlatego uznaliśmy, że siedząca na ławeczce piękna księżniczka dopełni całości, jakby zeszła z zamku i zmęczona przysiadła u podnóża góry.

Wszyscy znamy legendę o Kunegundzie - córce właściciela zamku, która złożyła śluby, że swą rękę odda śmiałkowi, który w pełnej zbroi, konno objedzie zamkowe mury. Wielu rycerzy próbowało, lecz wszyscy kończyli swój żywot w Piekielnej Dolinie, spadając w 150-cio metrową przepaść.

Po pewnym czasie pojawił się młody, dorodny rycerz z Małopolski, który objechał niebezpieczny mur, po czym zakochanej w nim księżniczce rzuci w twarz rękawiczkę. Aby położyć kres jej bezmyślnemu szaleństwu.

Legendy mają to do siebie, że przybierają różne wersje, lecz bez względu na ich brzmienie, były inspiracją dla wielu twórców i artystów. Na kanwie legendy o pięknej i okrutnej księżniczce Friedrich Schiller napisał utwór, który Adam Mickiewicz  - parafrazując balladę - opatrzył tytułem „Rękawiczka”. Na zakończenie zacytowała ostatnią zwrotkę tego utworu:

Dziwią się panie, dziwią się rycerze,

a on w zwycięskiej chwale

wstępuje na krużganki.

tam,  od radośnie  witany kochanki.

Rycerz jej w oczy rękawiczkę rzucił.

„Pani,  twych wdzięków nie trzeba mi wcale”

To rzekł  i poszedł,  i więcej nie wrócił.

Wielu zamkowym murom towarzyszą tajemnicze opowieści, niesamowite historie (nie wspomnę o duchach), a dla nas  niech Kunegunda  zostanie piękną, delikatną, mądrą dziewczyną, która zaprasza na swoją ławeczkę, nie tylko utrudzonego Sobieszowianina, ale każdego, kto chce przysiąść i odpocząć, podziwiając 14-wieczne  mury zamku Chojnik.

Całość nowej inwestycji to jest: dwóch ławeczek, figury Kunegundy, tablicy informacyjnej „Witamy w Sobieszowie” przygotowania uroczystego otwarcia ze słodkim poczęstunkiem i sporządzenie sprawozdania podsumowującego wynosi łącznie 9225 zł, z czego 7.000 zł  to wkład Miasta Jelenia Góra,  2.225 zł  wkład (finansowy i niefinansowy) Zespołu Aktywności społecznej w Sobieszowie.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim Jeleniogórzanom, którzy nam pomogli w realizacji projektu i uczestniczyli w tej uroczystości. Szczególnie podziękowania za uświetnienie uroczystości się  należą Towarzystwu Miłośników Gryfowa, który przybyli do nas z Gryfowa Śląskiego i występowali w bardzo ciekawych średniowiecznych strojach.


‹ zobacz wszystkie aktualności

Dodaj komentarz

komentarzy : 0

Tytuł (*)
E-mail (*)
Treść (*)
(*) Pola wymagane

Aktualności

‹ zobacz wszystkie aktualności